Neden Hâlâ Facebook Kullanıyorsunuz? #deletefacebook

 Neden Hâlâ Facebook Kullanıyorsunuz? #deletefacebook
Okunuyor Neden Hâlâ Facebook Kullanıyorsunuz? #deletefacebook

Cambridge olaylarından önce de bildiğiniz gibi facebook un yapay zekası yüz tanıma, internetten baktığınız eşya vb şeyleri ve daha uygulama yüklü olan telefonun yanında konuştuğunuz şeyleri bile önünüze reklam olarak çıkarma gibi önemli icraatları vardı.

Facebook geçtiğimiz günlerde verileri satılan insan sayısının 50 milyon değil 87 milyon kişi olduğunu duyurdu. Farkında mısınız bilmiyorum ama bu rakam toplam Türkiye nüfusunun 17 milyon fazlası.

Facebook sizi izliyor hemde 24 saat boyunca durduraksızın. İnternetinizin cihazınıza bağlı olduğu her dakika facebook sizi izleyebiliyor arkadaşlar, günümüz insanları oldukça başıboş davranarak özel hayatın gizliliğini riske eden bu olaylara aldırış etmiyor. 2012 yılında Edward Snowden adlı bir FBI ajanı Amerikanın tüm dünyayı dinlediği ve izlediğini söyleyerek NSA in gizli belgelerinin bir kısmını kamuoyuna sundu. Bir kısmı derken tabiki de %1 i yayınlandıktan sonra Amerika buna engel oldu.

Günümüz facebook’u google’ı ve diğer neredeyse tüm şirketler kullanıcılarını izliyor. Bunu şuan apaçık şekilde dile getiren yada şöyle diyelim ifşa olan şirket facebook.

(Bu arada bu yazıyı otobüste yazıyorum, arkadaşlar parfüm şişesini boşaltırcasına üstünüze sıkmayın.)

Peki ama neyimizi izliyorlar diyorsanız şöyle bir ufkunuzu açarak bahsedelim;

Mesajlarınız, hani o kimseye göstermediğiniz mesajlarınız varya onlar başkaları tarafından görüntülenebilir.

Fotoğraflarınız ve kameranız, aradığınız sayfalar ve profiller, girdiğiniz linklerin istatistikleri ve analizleri de bu gruba dahil, facebook yüklü olan telefonun yanında konuştuğunuz her kelime onlar tarafından biryerlerde satılıyor.

Size önerim arkadaşlar #deletefacebook akımına katılmanız,kendi verilerinizin ve diğer insanların verilerinin gizliliğini düşünüyorsanız onları boykot edin. Kuşbeyinlilere aldırış etmeyin, Amerikalı Facebook kullanıcılarının %9 kadarı hesaplarını sildi. Anlayışsız ve aldırışsız kısımdan olmayın!

Artık Facebook ve Mark’a ait olan uygulamaları kullanmak istememenizi varsayarak buraya da facebook silme linkini bırakıyorum.

Bende artık facebook, instagram ve whatsapp kullanmıyorum sadece twitterdayım benimle twitterdan iletişime geçebilirsiniz. Okuduğunuz için teşekkürler..

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın