Google Tarafından İzleniyorsunuz! Hemde 24 Saat Boyunca

 Google Tarafından İzleniyorsunuz! Hemde 24 Saat Boyunca
Okunuyor Google Tarafından İzleniyorsunuz! Hemde 24 Saat Boyunca

Selam arkadaşlar, bugün sizlere akıllı telefonlarınızda yaptığınız her şeyin açtığınız her uygulamanın, nerede olduğunuzun hatta mikrofonuzdan yaptığınız aramalarda sesinizin kaydedildiğini söylesem inanırmıydınız? Belki evet, ama çoğunlukla “hadi ya nasıl oluyormuş o?” sorusunu duyacağımı biliyorum. Android işletim sisteminin geliştiricisi Google geçtiğimiz yıl kendi bünyesinde geliştirdiği bu özelliği tam olarak lanse etmedi ve çoğu kullanıcı telefonunda girdiği yerlerin kayıt edilmediğinden bihaber olarak yaşıyor. Bugün bu yazıda bu özelliğin ne işe yaradığından ve nasıl kapatılacağından kısa ve öz biçimde bahsedeceğiz.

Google Etkinliğim (My Activity)

Öncellikle şundan bahsedelim Google Etkinliğim herhangi bir market uygulaması veya flash player ile çalışan bir dosya değil, Google Etkinliğim bir internet sitesi ve siz razı olmadan telefonunuzda yaptığınız herşeyi kaydediyor. Bunu telefonunuza herhangi bir market uygulaması yükleme gereği duymadan yapıyor çünkü biliyorsunuz ki Google Android işletim sisteminin geliştiricisi dolayısıyla bu işlemleri yapmak için gereken uygulama işletim sistemine gömülü olarak geliyordur. Google Etkinliğim 24 saat boyunca telefonunuzda girdiğiniz uygulamaları, girdiğiniz internet sitelerini, konumunuzu ve mikrofonunuzu izler. Sizin bunları görüp inceleyebilmeniz adına ingilizcesi My Activity olarak bilinen siteye senkronize eder.

Google Etkinliğim’e kaydolan etkinlikler nasıl silinir?

Öncelikle telefonunuzda kayıtlı olan Google adresiniz ile Google Etkinliğim‘in sayfasına giriş yapmalısınız. Gelen sayfadan bilgisayarda iseniz sol taraftaki etkinlik silme ölçütüne tıklayarak toplu olarak etkinliklerinizi silebilirsiniz. Mobil de ise sağ üstteki 3 noktaya tıklayarak etkinlik silme ölçütü sayfasına gidebilirsiniz.

Google Etkinliğim kayıtlarını nasıl devre dışı bırakırız?

Eğer Google’ın bizi izlemesini istemiyorsak tabiki istemiyoruz, buraya tıklayarak gideceğimiz sayfadan etkinlik kontrollerini devre dışı bırakarak google’ın kayıtlarını devre dışı bırakabiliriz.

 

Benim bu konudaki görüşlerim şu yönde eğer bu özelliği kullanmak istiyorsanız bir kez daha düşünün. Eğer bu özelliği sevgilinizi veya ailenizi izlemek için kullanacaksanız hiç bulaşmadan bu sayfadan çıkın.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın