Hacker kimdir?

 Hacker kimdir?
Okunuyor Hacker kimdir?

 

Merhaba arkadaşlar bugün sizlere siber dünyanın en bilinçli gizli insanlarından bahsedeceğim. Makalem gene misyonum gereği sizin anlayacağınız bir dille olacak ince ayrıntıya girmeden size bu işi şöyle kabaca bir anlatayım.

Hacker kimdir ; 

Arkadaşlar hacker kavramı sadece bir kavram değildir bu kavramın alt dalları yani içinde bulundurduğu farklı terimler vardır. Bunlardan kısaca bahsedecek olursak

1-Siyah şapkalılar : Aslında çoğu kişinin aklına hacker kavramını kötü olarak sokan kişiler yani bir sisteme girip oraya sadece bir iz bırakmak değil o sistemi çökerten ve sistemdeki gizli bilgileri açığa vuran kişilerdir. Bu adamlar hack dünyasının en sevilmeyen tipleridir.

2-Beyaz şapkalılar : Bu kişiler sistemde açığı tespit eder ancak bu açığı siyah şapkalılar gibi kötü amaçlarına amel etmezler ve yöneticiye bildirmek amacıyla siteye ufak bir not bırakırlar. Bu adamlar ise hack dünyasının sevilen tipleridir diyebiliriz lakin günümüzde bu işi yapan hacker neredeyse yok denilecek kadar azdır.

3-Gri şapkalılar : Bu kişiler yasal sorumlulukları dikkate alarak saldırı yapan kimslerdir. İyi veya kötüleri bulunmaktadır.

4-Hacktivistler : Bu kişiler ise benim en sevdiğim kişilerdir toplum ve politikayı ele alarak saldırı yapan kişilerdir yani bu demek oluyorki bu kişiler hem toplumu önemsiyor hemde vatanını önemsiyor bunlara en büyük örnek ise adında Şanlı BAYRAK ‘ ımızın AY ve YILDIZ ‘ ını bulunduran AYYILDIZ Tim dir.

5-Lamerlar : Bu kişiler genellikle yaz aylarında WHO AM İ filmini izledikten sonra ortaya çıkan veletlerdir. Kendini hacker sanan aslında hiç bir iş yapamayan ve kendini hacker olarak tanıtan kişilerdir. Türkiye de Bilişim sektörünün gelişimine engel olan bu veletlerin istenmediğini belirtmek isterim.(Ülkemiz de oldukça bol olan bu tipler hep bilinçsiz aileler yüzünden ortaya çıkıyor bunuda buraya yazmak istedim)

Aslında 3 tane daha madde vardı ama onları bu konumda yazmak istemedim çünkü onlar benim yazacağım makale ile alakalı değiller.

Hacklemenin hukuki sorumlulukları nelerdir :

Anasayada bilişim suçları ikiye ayrılıyor

1-Kişiye karşı işlenen suçlar : Fazla içeriğe girmeden burdan bir özet geçeyim eğer bir hacker sizin kişisel hesaplarınıza zarar verdiyse örneğin facebook hesabınız çalındıysa suç duyurusunda bulunabilirsiniz. Cezaları ise 6 aydan başlayarak 4-5 yıla kadar gidebiliyor. (Eğer bir kişi sizin hesabınıza herhangi bir yolla eriştiyse çekinmeden mahkemeye gidip suç duyurusunda bulunmamanız için size silah çekecek birileri yoktur üşenmeden gidip şikayet ederseniz belki tazminat olarak para alabilirsiniz :d ama tabiki hesabınızı çalan kişi bulunabilirse )

2-Topluma karşı işlenen suçlar : Bu gibi olaylar şöyle olurlar birisi gelip bir alışveris sitesinin database ine girerek oradaki kredi kartlarının bilgilerini alır. Bu toplumu kapsayan bir olaydır günümüzde Türkiye’ de bu olaylar vardır hatta geçenlerde bu olay yüzünden 334 yıl ceza yiyen onur adında bir Türk hacker dilekçe yazarak cezasının düşürülmesini istemişti :d


 

Arkadaşlar benim görüşüm siber dünyada hack in olması neden diye sorarsanız geçtiğimiz sene AYYILDIZ Tim israil in bir çok devlet sitesine saldırı yaparak Ezan sesimizi orada dinletmişti. Bu olay oldukça gurur verici olmasıyla beraber tüyleri diken diken etmişti. Aranızda hacker olmak isteyen ve onlara özenen kişiler vardır aman diyim hacker olacağım diye lamer olmayın. Ben çoğu zaman bir ortamda teknoloji konusunda muhabbet açıldığında önce konuşanların bilgisini sezerim sonra onlarla diyaloğa girerim sizde eğer karşınızdaki kişinin bilgilerinin yanlış olduğunu düşünüyorsanız atlamayın veya onun bilgilerini değiştirmeye çalışmayın çünkü onlar sadece bildiklerini okurlar eğer zaten “kanka ben zaten fazla bilmiyorum” diyor ise bu kişi sizin bilgilerine güvenen birisidir ona doğruyu anlatabilirsiniz. Benimde bir aralar Hacklemeye merakım olmuştu merak edenler sitemin hakkında bölümünden detaylı bilgiye ulaşabilirler.

Fethi bey in yaptığı sayko saldırılardan birisi için buraya bakabilirsiniz.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın