Huawei’e Ne Olacak?

 Huawei’e Ne Olacak?
Okunuyor Huawei’e Ne Olacak?

Bu yazıda ki yazdığım görüş belirten her kelime tamamen şahsi düşüncelerime dayanmaktadır.

Huawei şirketi dünyanın en köklü teknoloji şirketlerinden birisidir sıradan kullanıcıların bildiğinin aksine şebeke kanalları 4 ve 5G gibi teknolojilerde öncülük eden bir şirkettir aynı zamanda arm tabanlı kendi işlemcisini üreten ve uzayı gözlemek için kullanılan lens şirketinin lenslerini telefonlara uyarlayıp leica lensli kameralar üretip dxomark kamera testlerinde her yeni telefonunda zirveye oturan bir marka, Amerika’nın bu yaptırımıa karşılık olarak muhtemelen 5G teknolojisinde de Amerikayı yarım bırakacaktır. Yazılım üretmek onlar için sorun olmasa da yine dünyanın en iyi iki mobil işletim sistemine kafa tutacak bir işletim sistemi çıkartmaya gerekli ARGE çalışmaları olmadığını düşünmekteyim. Google’ın Huawei konusundaki kararından sonra bu karara iki önemli işlemci üreten şirket de uydular ve Huawei’e işlemci üretimindeki verdikleri Arm desteğini de kestiler, bu şirketler Intel ve Snapdragon’dur iki şirkette her sene üretebildikleri ölçüm düzeyinin altında üretim yaparak daha performanslı ve tasarruflu işlemciler çıkartmaktalar. Evet Huawei bu iki şirket olmadan da kendi yapay zekalı işlemcisini üretebilir ama ne kadar başarılı olabilir bunu bilmiyoruz. Henüz arm desteği olmadan yeni bir işletim sistemini hangi tabanın üzerine kuracaklarını dahi net olarak bilmemekteyiz.

Geçtiğimiz yıllarda Nokia şirketi Microsoft ile bir anlaşma yaparak Nokia Windows Mobile serisini çıkarma kararı aldılar, Windows Mobile oldukça başarılı olmasına rağmen kullanıcıların hoşuna gitmedi genel kitleye hitap edemediği için de ortadan kalktı ve Nokia artık Android işletim sistemi içeren mobil telefonlar üretmekte. Huawei bu konuda özelikle iOS ve Android üzerinde oldukça büyük boyutta bir ARGE yaparak yeni bir işletim sistemi çıkarırsa ancak başarılır olabilir.

Gelelim şuanki Huawei akıllı telefonların ahvalinin ne olacağına, Google tarafından kesilen destek sonrası Huawei’in cihazları bir sonraki Android sürümünün güncellemesini muhtemelen alamayacaklar ama bu konuda Huawei kullanıcılarını asla yarı yolda bırakmayacaktır Android işletim sisteminin bir sonraki versiyonunda tanıtılacak olan özellikleri Huawei, Android işletim sisteminin üzerinde bulunan EMUI Arayüzüne adapte ederek sistem güncellemesi verecektir bu sayede kullanıcılarını güncellemelerden mahrum etmeyecektir.

Huawei kullanıcısı olan arkadaşlarımın şimdilik içlerini telefonlarının çöp olmasının konusunda ferah tutmalarını dilerim ve yazımı okuduğunuz için teşekkür ederim…

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın