İki Farklı Dünya, Tek Beden

 İki Farklı Dünya, Tek Beden
Okunuyor İki Farklı Dünya, Tek Beden

Blog yazıma girerken belirtiyim bu yazı neredeyse tüm insanlar için gerçek bir tespittir ve düşünülmesi sizi uçsuz bucaksız bir uzay boşluğuna çıkarabilir. Şimdi biraz düşünün istiyorum 1990 yılında Tim Berners-Lee eğer interneti yani şuan kullandığınız ağın temelini atmış olmasaydı ne yapardınız? Ben söylüyorum birçok insan şuan bildiğinden daha az bilgiye sahip olacaktı. Yetişen yeni neslin internet ile içli dışlı büyüyor olması onu avatajlı yönleri ile değil dejavantajlı yönleri ile kullanıyor olması oldukça can sıkıcı bir durum. Bu blog yazısında asıl konu internetin icadı veya yeni neslin oldukça kötü bir şekilde ilerlemesi değil bu yazıdaki asıl konu “İki Farklı Dünya, Tek Beden”. 21. YY insanları bildiğimiz gibi şuan hem sanal dünyayı hemde gerçek dünyayı aynı beden üzerinden sanki iki farklı insanmış gibi yaşıyorlar.

Bunun Nedeni Nedir?

İnsan düşünmeye başladığı zaman tam da bu kısımda kendini uçsuz bucaksız bir uzay boşluğunda bulabiliyor. Nedenini ise bende uzay boşluğundan çıktıktan sonra sizlerle paylaşacağım. Günümüzde birçok farklı terim hayatımıza lambur lumbur giriş yaptı sanal gerçeklik terimi de onlardan birisi sanal gerçeklik terimi tam anlamıyla saçma bir terim, çünkü benim anlayışıma göre sanal olan hiçbirşeyin herhangi bir gerçekliği bulunmaz. Şimdi bu yazıyı okurken değerli okuyucular içinizden bana “ulan ne diyorsun aptal herif” dediğinizi duyuyorum. Güzel iltifatlar için teşekkürler. Dünya üzerindeki interneti sağlayan cihazlar ve bulut sunucuları bir günlüğüne çökse ve içlerindeki veriler silinse ne olur?

Tabiki cevabı çok basit 1 günlük kısa bir kriz meydana gelir ama bu tüm dünyanın altını üstünü getirmeye yetebilir, peki nasıl dünya alt üst olacak?

Bununda cevabı çok basit günümüzdeki tüm şirketler a dan z ye interneti tam anlamıyla kullanıyorlar ve verilerini internete yedekliyorlar, dolayısıyla internet giderse günümüz şirketlerinin birçoğu batıcaktır bu da dünyada kısa süreli krize ve düzenin alt üst olmasına yetecektir.

İnternet gitmesi pek mümkün olmasada bulut sunucularının bozulması mümkün ama o da bir problem değil gelişmiş teknoloji onu da onarabilir.

Bana göre sanal dünyada farklı gerçek dünyada farklı davranan insanlar gerçek ve sanalın ayrımını yapabilen insanlardır. Ben de onlardan birisiyim sanal ve gerçek arasındaki büyük farkı görmeyi kaybeden gözlerinizi umarım bu yazımda açabilirsiniz. Beni okuduğunuz için teşekkürler…

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın