Nedir Ulen Bu Wi-Fi Hack

Gelişmiş wi-fi korsanlığı nedir, nasıl yapılır, nasıl korunulur konularını içeren uzunca bir yazı.
 Nedir Ulen Bu Wi-Fi Hack
Okunuyor Nedir Ulen Bu Wi-Fi Hack

Sevgili arkadaşlar bugün hayatımızda çok önemli bir yere sahip olan Wi-Fi ağlarımızın nasıl hacklenebildiğini yüzeysel olarak ama bilgilendirici olarak sizlere aktarmaya çalışacağım. Bu arada bu yazının girişini yaparken Bilal Sonses- Sevme(Samet Yıldırım Remix) dinliyorum, farz edersiniz ki dakika da yazdığım kelime sayısı sildiğimden daha az affınıza sığınıyorum harf ve kelime hatalarını dikkate almayınız…

Wi-Fi ağlarınız evlerinizde veya işyerlerinizde bulunan sinyal yoğunluklarına göre 1 ile 14 arasında kanal seçimi yaparak o kanal üzerinden yayın yaparlar. Bu yayınları 2.4GHz veya 5GHz bandlarında yaparlar, 2.4GHz bizim canımız ciğerimizdir kendisi birçok kişinin kullandığı bant olduğu için bluetooth sinyalleriyle bile etkilenmektedir naziktir, 5GHz bandı gelişmiş modemlerde bulunan daha yüksek hızlı veri transferi yapan öyle kolay kolay kopma yaşatmam ama çok uzağa da sinyal veremem ben be abi diyen bandımızdır.

Wi-Fi Hack Nedir Nasıl Oluyormuş o?

Bazı sistemler aşırı güvenlikli ve kırılamayabilir olabilir ama insan beyni daima kırılmaya tabiri caiz ise kandırılmaya müsait.

Üstün yetenekli hackerların oluşturduğu bir kaç satır dolusu kod ile sizlerin wifi ağları şuan evet güvenliksiz ama korkmayın ben bu işi yapabilecek insan sayısının semtimizde 2 veya 3 olduğunu düşünüyorum farklı semtlerde oturan arkadaşlar e bi zahmet sizde kendinize bu yazıyı okuduktan sonra dikkat edersiniz.

Öncelikle üstteki boş yaptığım yerleri okuduysanız sizlere bu sistemin nasıl başlatıldığından ziyade işleyiş mantığından bahsetmek istiyorum. Siz evinizde rahat rahat otururken birden pat diye Wi-Fi bağlantınız kesiliyor ve Wi-Fi ayarlarınıza girdiğinizde bir bakıyorsunuz ki kendi ağınızdan çıkarılmışsınız Allah Allah diyerek kendi ağınız zannettiğiniz aslında şifresiz olan ağa bağlanmak üzere bir hareket yapıyorsunuz. İşte bizim gizemli hackerin oltalamasına tam burada düşmüş oluyorsunuz, üstte bahsettiğim gibi bazen sistemleri kırmak mümkün olmayabilir ama insan beynini kırmak sistemi kırmaktan daha basittir buna da pishing yöntemi denilir türkçesi fark ettiğiniz gibi oltalama demek.

wifi-şifre-kırma

Şimdi hackerımızın klonladığı ama sizin ağınız zannettiğiniz ağa bağlandınız ve internete giriş yapmak istiyorsunuz bu sırada tarayıcıda bir sayfaya yönlendirildiğinizi görüyorsunuz, yönlendirildiğiniz sayfada internet bağlantınız için sizden kendi evinizdeki modemin şifresini isteyen bir pop-up göreceksiniz bu pop-up bildirimine doğru şifrenizi girmeden internete erişemeyeceksiniz çünkü bu sırada arka planda çalışan kodlar sizin verdiğiniz şifreyi modeminizde deneyerek doğruluğunu kontrol ediyor olacak. Siz doğru şifreyi girdiğiniz anda hackerın işi sizinle o anda bitmiş olacak ve siz kendi ağınıza doğrudan otomatik olarak bağlanacaksınız. Hiçbir şeyin farkına varmadığınız için bu şekilde kullanmaya devam edeceksiniz.

Aklınıza yatmayan bir yer var değil mi? evet ama orası öyle değil. Nasılmış şimdi okuyup anlayalım, hacker arkadaşımız bizim modemimize bağlanmadan nasıl bizi kendi modemimizden engeller diye düşünüyorsunuz çok doğru sizin modeminize bağlanmadan sizi modeminizden engelleyemez ama bu demek değildir ki modeminizin kullanmış olduğu yukarıda bahsettiğim kanallardan birisine saldırı yapıp o kanaldaki tüm sinyalleri bastıramaz. Yani hacker arkadaşımızın arka planında çalışan kod satırı sizin modeminizin temiz ve güvenli olarak seçtiği kanalı sinyal yoğunluğuna boğarak sizin ağdan düşmenizi sağlaması teknolojik olarak mümkün bir şey. Bunu birisi dev diğeri de sıska olan iki kişinin güreşi gibi de düşünebilirsiniz, dev gibi olan kişi sıska olan kişinin üzerine rahatça çıkar ve onu etkisiz bırakır. Modeminize doğru yapılan saldırı sırasında modeminizin yaydığı sinyalden daha güçlü bir sinyal aynı kanaldan ona saldırıyor bu sırada siz bağlantıdan düşmüş oluyorsunuz.

wifi-şifre-kırma-2019

Nasıl Korunuruz?

Öncelikle Wi-Fi ayarlarına girince gözüken bir ağ kullanıyorsanız bu ağ üzerinden bağlantınız koptuğunda tekrar bağlanma işlemini denerken ağın şifresi olup olmadığına dikkat edin, diyelim ki şifresiz olarak yayımlanan wifi ağına giriş yaptınız ve şifrenizi kendi iradeniz ile hacker arkadaşa teslim ettiniz. Bu kısımdan sonra modeminizin arayüzüne giriş yaparak (192.168.1.1) buradan wifi şifrenizi değiştirmeyi ve kullanmış olduğunuz wifi ağını gizlemenizi tavsiye ediyorum. Ağınızı gizledikten sonra wifi ayarlarında gözükmeyeceği için el ile eklemeniz gerekecektir ama hacker sizin kullanmış olduğunuz ağın ismini elde edemeyeceği için ancak sizin kanalınızda kirli sinyal yayabilir.

Eğer wifi ile kendi ağınıza bağlanamıyor iseniz modeminize reset atıp arkasındaki şifre ile giriş yaptıktan sonra wifi ağınızın ayarlarını değiştirebilirsiniz. Bir diğer naçizane tavsiyem ise arkadaşlar 3 aylık periyotlarda modeminizin wifi şifresini değiştirmeniz ve bu şifreyi sadece unutmayacak bir kişinin bilmesini sağlamanız bu hack yöntemine karşı alınabilecek en iyi yöntemdir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın