Oem Kilidi Nedir ?

 Oem Kilidi Nedir ?
Okunuyor Oem Kilidi Nedir ?

Merhaba arkadaşlar uzunca bir aradan sonra birçok Android OS kullanıcısı için güzel bir makale yazmaya karar verdim. Bu makale de onlarca hatta yüzlerce ve binlerce kişinin oem kilidi yüzünden tonlarca para dökmesini anlatacağım.

Oem Kilidi Hakkında

Oem kilidi aynı ayfon larda bulunan icloud kilidi gibi bişey denilebilir tabi olayı biraz daha geliştirmişler öncelikle oem kilidinin yapımcısı Google inc. doğal olarak da Android in içersinde bu özellik yüklü olarak geliyor ve şunu söylemek te de fayda var bu özellik Andorid 5 ten sonra kullanılıyor yani Android i 4 olan kitkat kullanıcıları bu özellikten yararlanamıyor. Yani şimdi bu özelliğin icloud kildine benzediğini söyledik ama ne işe yaradığını söylemedik tabi biraz da ondan bahsedelim bu çoğu kişi için mantıklı çoğu kişi içinde mantıksız gelebilir.Oem kilidi cihazınız çalınıp formatlandığında eski gmail hesabınızın bilgilerini sizden isteyen bir güvenlik önlemi dir.Biz Türk milleti olarak akıllı telefonlarda sabit bir gmail adresi kullanmadığımız için dolayısıyla cihazdaki eski gmail adresini ezberimizde tutmuyoruz bu da cihazın kilitli kalmasına neden oluyor. Bu önlemi normalde bazı yöntemlerle kırabiliyorsunuz ama Samsung getirdiği güncellemeler ile açığı fixlemiş bulunmakta.

Oem Kilidini Açmak/Kapatmak

Çoğu android kullanıcısının bilmediği bir ayar var buna Geliştirici Modu deniliyor bu mod normal ayarlarda gözükmüyor gözükmesi için cihaz hakkında bölümüne girip Build Numarası yazan satıra 5 defa ard arda basmanız yeterlidir.( Beceremez iseniz her zaman bir yorum yapmakta fayda var. ) Bu şekilde 5 defa ard arda bastığınızda bildirim olarak Artık Geliştiricisiniz türünde bir bildirim ekrana gelecek ve ayarlara yeni bir ayar daha eklenmiş olacak Oem Kilidi ise bu ayarlar içerisinde yer almakta yanındaki tike bastığınızda aktif veya deaktif olacaktır.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın