Site Nasıl Açılır? (Resimli Anlatım)

 Site Nasıl Açılır? (Resimli Anlatım)
Okunuyor Site Nasıl Açılır? (Resimli Anlatım)

Merhabalar arkadaşlar birçok insan internet sitelerinin nasıl açıldığını bilmiyor ve kendi internet sitelerini açmak için tecrübesiz şekilde işler yapıyorlar ya paraları ziyan oluyor ya da bu işten başarısız şekilde çıkıyorlar. Bu yazım da internet sitesi açmak için gerekli şartlar nelerdir, hosting domain ve diğer kavramlar ne demektir, ney nasıl yapılır gibi konu başlıklarından bahsedeceğim giriş kısmını fazla uzatmadan yazımıza geçiş yapıyorum.

Gerekli Şartlar 

Öncelikle bir domaine sahip olmanız gerekiyor, daha sonra bu domaine bağlayacak bir hosting paketine ve en son olarak siteye kurulacak olan scriptin dosyalarına. Bunların ne işe yaradığını bilmediğinizi biliyorum bu yüzden bu yazı da fazla teknik detay olmadan bu kavramlardan kısaca bahsedeceğim.

Hosting (Site Sunucusu) : Uzak bir bilgisayarda sitenizin dosyalarını saklayan ve diğer tüm işlevlerini yerine getirebilmesini sağlayan sunucu. Peki hosting paketi nedir derseniz interne üzerinde birçok websitesi var kim bilir 9 milyar kadar belkide, peki 9 milyar websitesinin bütçesi eşitmidir yada ayrıcalıkları aynımıdır. Hayır tabikide her bütçeye ve şartlara uygun hosting paketleri var kime ne lazımsa onu tercih etmesi gerekiyor. Örneğin benim blog sitemin hosting paketi ekonomik standartlarda bir paket.

Domain ( Alan Adı): Sitenizin “adembayrak.com.tr” olarak adres çubuğunda yazan kısmı domain olarak nitelendirilir. Domain uzantıları nelerdir diye soracak olursanız her websitesinin farklı amaçları olduğundan bahsetmiştik genel olarak .com internet üzerinde en çok kullanılan domain uzantısıdır her alan da kullanılabilir fakat domain uzantılarının anlamaları vardır. Örneğin benimki nic.tr tarafından bana ait olduğunu doğrulanmış bir alan adıdır. .net .gov .org .tv .online gibi birçok domain uzantısı farklı anlamalar taşır.

“gov” dünya çapında devlet siteleri için kullanılan domain uzantısıdır.

“net” daha çok teknoloji içeriğine sahip siteler içindir.

“org” organizasyon ve ona benzer siteler içindir.

“tv” belli olduğu gibi tv ve diğer canlı yayın hizmetleri için kullanılır.

“online” ise benim bile bilmediğim kadar yeni bir alan adı uzantısıdır.

Script (WordPress, Mybb, Vbulletin, Vcard): Herşey tamam domaini aldık hostingimizi domainimize adapte ettik. Site açıldımı? hayır tabikide. Sitenin arayüzünün yani tıkladığımızda çıkan sayfa ve sitemizi genel olarak yönetmek için bir scripte ihtiyacımız var. Scriptler ihtiyaçlara göre değişebilir wordpress blog, haber, film, portal gibi diğer birçok site için kullanılabilir. Mybb ve Vbulletin ise forum gibi siteler için kullanılır. Vcard ise sadece kişinin bilgilerinin olduğun bunun yanında cv gibi bir içeriğe sahip olan scripttir.

Nasıl Yapılır

Öncelikle sitemizi açmadan iyice bir düşünmemiz gerekiyor eğer bir blog/portal/forum sitesi açacaksak bunun için en uygun ve tescil edilmemiş bir domaini seçmemiz gerek, daha sonra bu domaini bağlayacak bir hosting paketi almamız gerek bu paket sitemize giricek olan kullanıcıların sayısını ve sitenin alt yapısını oluşturduğu için dikkat edilmesi gereken husulardan birisidir örneğin bir blog sitesi açacaksak küçük bir hosting paketi ile başlamamız yeterli olacaktır ama bir portal veya forum sitesi açacaksak hosting paketlerinde paraya kıymalıyız.

Eğer hostingi ve domaini farklı firmalardan temin edeceksiniz bunun için domaininizi satın aldığınız siteden domain ayarlarından hostinginizin ns sunucularını girmeniz ve hostinginize de domainizi girmeniz gerek. Hepsini bir firmadan temin ettiğiniz takdirde zaten otomatik olarak sitenizin ayarları yapılacaktır bunların hiçbiriyle uğraşmanıza gerek kalmayacaktır.

Herşeyi bitirdik “ee şimdi ne oldu?” derseniz “daha bitmedi hocam biraz daha var” derim. Sitenizi görüntülemek için bir scripte ihtiyacımız olduğunu söylemiştim sitenize bir script yüklemek zorundasınız. Bu nasıl olacak eğer benim tavsiye ettiğim firmadan hostinginizi alırsanız bu işlem hosting üzerindeki kurulu olan script yükleyici üzerinden kolayca yapılabilir. Farklı bir hosting şirketi üzerinden alışveriş yaptığınızda ise hostinginizin FTP sunucusunda sitenizin dosyalarının bulundığı “public_html” klasörüne script dosyalarınızı atmanız gerekmekte. Daha sonra hostinginiz üzerinden bir database oluşturmanız (database kullanıcı adı ve şifresini not edin) ve script kurulurken onu belirlenen alanlara yazmanız gerekmekte.

Buraya kadar herşeyin tamam olduğunu düşünecek olursak websitenizin altyapısı ve kabaca görüntüsü belirecektir. Eğer beceremediğiniz bir kısım olursa iletişim için mail@adembayrak.com.tr adresine mail atmanız veya instagram direct mesaj üzerinden bana mesaj atmanız durumunda size yardımcı olabilirim.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın