Sosyal Medya Hesaplarınız Güvende mi? #2

 Sosyal Medya Hesaplarınız Güvende mi? #2
Okunuyor Sosyal Medya Hesaplarınız Güvende mi? #2

 

Arkadaşlar merhaba, daha önce bu konu başlığı ile bir makale daha yazmıştım ona buradan göz atabilirsiniz. Bu makalem de sizlere fazla teknik detaya girmeden sosyal medya daki son dönemlerde aşırı yaygın olan virüs den bahsedeceğim.

Bu virüsler sizin hesabınıza değişik yöntemlerle girerler bu yöntemler; “ruh öküzünüzü bulun,falınıza bakın,profilinize kimler bakıyor” olabilir. Bu nasıl gerçekleşiyor hemen o konuya geçelim bu virüsler sizi bir siteye yönlendirir ve o sitede sizin facebook veya instagram hesabınız ile bağlantı yapmanızı isterler. Unutmadan söyleyeyim bu virüslere yakalananlar genelde beğeni ve takip hilesi yapmaya çalışan kişilerdir, o tür siteler de aynı mantıkla çalışır sizin access token kodunuzu alırlar ve istediklerini yaparlar.

.hacked-2-1

Fotoğraftada yazmış olduğum gibi bu virüsler hesabınıza uygulama olarak sızarlar bu kısımda çeşitli yetkilere ulaşabilirler. Bunlardan bazıları ;

1-Mesaj yollamak

2-Sahip olduğunuz arkadaş listenize erişmek

3-Hesabınızda durum, post paylaşmak

4-Takip etmek ve Takipten çıkartmak

Bunları yapabilmeleri için hepsinin bir ortak noktası var access token (erişim kodu) ınınız siz bu uygulamara yetki verdiğiniz de bu uygulama için yeni bir token belirleniyor bu kısmı fazla uzatmadan kapatıyorum.

Diyelimki daha önce bu tür uygulamalara instagram veya facebook üzerinden izinler verdiniz ve nasıl kaldırılacağını bilmiyorunuz hemen o konuyada değinelim. Facebook da ayarlar kısmındaki uygulamalar bölümünden izin verdiğiniz uygulamaları kaldırabilirsiniz instagram da ise (uygulamada olmaz) mobil tarayıcı üzerinden veya bilgisayardan hesabınıza giriş yaparak profili düzenle dedikten izinli uygulamalar bölümünden izinleri kaldırabilirsiniz.

d

Şuan fotoğraftada görmüş olduğunuz gibi benim hesabıma bağladığım uygulamalar bunlar. (İnstagram için bu izin beni kim takip etmiyor uygulamasından geldi :d hile falan kullanmıyorum)

Evet arkadaşlar bu olayı sizlere kısaca özetlemeye çalıştım bundan sonra önünüze gelen siteyle sosyal medya hesaplarınızı ilişkilendirmeyin.

Eğer bu konu hakkında bir sorun yaşıyorsanız iletişim formu üzerinden ileti gönderebilirsiniz. Okuduğunuz için teşekkürler…

 

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın