Sosyal Medya Hesaplarınız Güvende mi?

 Sosyal Medya Hesaplarınız Güvende mi?
Okunuyor Sosyal Medya Hesaplarınız Güvende mi?

Merhaba arkadaşlar ilk makale yada diğer diyişle yazımı yazıyorum.
Bu yazım da sosyal medya hesaplarında ki güvenlik den bahsedeceğim. Gün geçtikçe sosyal medya ortamı bi hayli çoğalıyor insanlar reeli değilde sanal hayatı tercih ediyor fakat bu ortamdaki güvenlik önlemlerini umursamıyorlar yada bilmiyorlar.Facebook, İnstagram yada Snapchat hesabınızın çalındığını düşünsenize akrabalarınız ve arkadaşlarınıza müstehcen içerikli saçma şeyler atıldığını tabi düşünürken “ehh be adam amma uzattın gir artık konuya” diyorsunuz.

Günümüzde sosyal medya hesabı çalma teknikleri oldukça fazla bunlardan en yaygın olanları şunlar ;

1- Mail Hacking

2-Fake Link

3-Bir arkadaşınızın sizden şifrenizi istemesi

Peki bu hack olaylarına karşı nasıl nasıl önlem alabiliriz

1- Mail hacking olayı şuanda bir çok kişinin hesabında yapılabilir eskiden beri çok yaygın olan mail hizmeti (hotmail.com) ni kullanan arkadaşlar bu servis Microsoft’a ait ve Microsoft 2 yıl boyunca hiç kullanılmamış adresleri sunucularından kalıcı olarak siliyor. sizin eposta adresiniz adembayrak@hotmail.com ise ve buna iki yıldır girmiyorsanız muhtemelen bu adres şuanda tekrar kayıt alınabilir durumdadır hack yapacak kişi bu mail adresini kayıt eder ve şifre yenileme linki ister. Sizin mail adreslerinize ulaşılması yönündeki bilgiyi bu platform üzerinden vermem mümkün değil 🙂 bu yöntemden kurtulmak için Microsoft yerine Gmail veya Tuta.io nun mail servisini öneriyorum.

2-Fake link olayı bir website üzerine kurulmuş olan sahte facebook,twitter,instagram,snapchat giriş sayfası dır.Hesabınızı çalacak olan kişi değişik sosyal mühendislik teknikleri ile sizi kandırır ve bu linkten hesabınızın bilgilerini girmenizi sağlar bu bilgiler Facebook,twitter,instagram,snapchat sunucusuna değil sizin hesabı çalacak olan arkadaşın ftp sunucusuna metin belgesi olarak düşer. Bu yöntem den korunmak için size gelen url ye bakın “facebook.com” “twitter.com” instagram.com” accounts.snapchat.com” haricinde birşey yazmıyorsa bilinki o sahte giriş sayfasıdır ve kandırılıyorsunuz diyelim ki bu olaya kandınız yapmanız gereken şey şifrenizi değiştirmek.

3-Yakın bir arkadaşınız sizden durduk yerde şifrenizi istedi ve sizde hemen verdiniz evet aslında o arkadaşınızın hesabı çalınmıştı ve şuan o hesabı kullanan kişi arkadaşınız değil bizim heykır okanlardan birisi olabilir. Şifrenizi vermeden önce arkadaşınızın olduğunu doğrulayın ses kaydı isteyin yada o kişiyi arayıp sorun bundan da böyle korunabilirsiniz.

Evet arkadaşlar bu olayların hepsinden kurtulmanın en kısa yolu ise hesabınıza telefon numarası ile mobil pin almayı etkinleştirmeniz yeterli olacaktır okuduğunuz için teşekkürler…

 

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın