İnternetiniz Bu Yüzden Ağır Olabilir! Güvenliksiz Kablosuz Ağ Şifreleri

 İnternetiniz Bu Yüzden Ağır Olabilir! Güvenliksiz Kablosuz Ağ Şifreleri
Okunuyor İnternetiniz Bu Yüzden Ağır Olabilir! Güvenliksiz Kablosuz Ağ Şifreleri

Çoğumuzun evinde internet var ve bu interneti teknolojinin el verdiği şekilde kablosuz olarak belirli bir alana yayıyoruz. Yayıyoruz ama bu kablosuz ağın ne derecede güvenli olduğunu hiçbirimiz araştırmadan kullanıyoruz. Bugün bu hatalarımız ve kablosuz ağlarımızın güvenliği için bir makale yazmaya karar verdim gelin bunu beraber anlayalım.

Çoğu Modemin Varsayılan “GÜVENLİKSİZ” WPA/WPS Şifreleme Türü


Evlerimizdeki modemlerin kablosuz ağ için varsayılan olarak belirlediği şifreleme türü WPA dir. WPA artık güvenli olmayan bir şifreleme türü ama neden?

Korsanlar WPA ile şifrenlenmiş şifreleri çeşitli şekillerde kırabiliyorlar. Bu şekillerden en yaygın olanı modeminizin WPS girişinin pin i dir. WPS pini nedir kısaca ona değinelim. WPS pini modeminize erişmek için kullanılan ikinci bir güvenlik kodu denilebilir. Günümüzde kullanılan telefonların SONY marka olanlarında WPS pini ile modeme bağlanma ayarı bulunmakta bunun dışında cihazlara root yetkisi verilerek WPS pini girişi sağlanabiliyor. Tamam ama bu adamlar bizim WPS pinimizi nereden bilecekler ki? WPS pinleri modemlerin MAC adresleri üzerinden belirli bir algoritmaya göre oluşturulur ve korsanlar HACK TOOLS olarak adlandırdıkları programlardan bu pini elde edebiliyorlar modeminize de giriş sağlıyorlar. WPS ile WPA nin ne ilgisi var arkadaşım dediğinizi biliyorum. WPS pini sayesinde uğraşıldığında kolay kırılan şifreleme türü WPA dir, WPA2 öyle kolay kolay yatmaz. Bu durumda biz ne yapmalıyız? Modeminizin arayüzüne girip WPS pin girişini deaktif hale getirmeniz ve modeminizin kablosuz ağ şifreleme türünü WPA ise WPA2 yapmanız gerekmektedir.

Bu Şifreleri Kırmak İçin Kullanılan Programlardan Birkaçı


1-) Wifi WPS WPA Tester ( Root yetkisi gerektirir): Bu program çok uzun zamandır var ve birçok kişinin canını acıttığını birçok kişininde yardımına koştuğunu bilirim. Bu makaleden sonra artık kimlerin canı yanar kimlerin yardımına koşar siz karar verin. Android telefonlar üzerinde root yetkisi verilerek modemin MAC adresinden WPS pini çıkarmaya ve o pin ile modemin kablosuz ağına bağlanmayı deneyen bir yazılım. 

2-) Dumpper-Winpcap : Bu yazılımlar da üstteki programın bilgisayar versiyonu. Dumpper kendi içerisinde ki farklı bir algoritma ile modemin markasını tahmin ederekten pin çıkarabiliyor ve gene mac adresi üzerinden de gerekli pin i çıkarma işlemini yapıyor. Winpcap ise bu pin ile o ağa bağlanmayı sağlayan bilgisayar yazılımdır.

şu yazılarımı da okuyabilirsiniz;

Sosyal Medya Hesaplarınız Güvende mi?

Sosyal Medya Hesaplarınız Güvende mi? #2

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın